Program Agroenergia – dofinansowanie zakupu pomp ciepła i fotowoltaiki dla rolników

Program Agroenergia – dofinansowanie zakupu pomp ciepła i fotowoltaiki dla rolników

Optymalizacja wydatków gospodarstwa, modernizacja infrastruktury przy uwzględnieniu ekologii, niezależność energetyczna i skuteczne wykorzystanie przestrzeni zielonych - to wszystko staje się możliwe dzięki programowi Agroenergia. Zainicjowany w celu obniżenia kosztów operacyjnych, program ten umożliwia uniezależnienie się od dostawców energii i skokowych zmian cen prądu. Dzięki niemu gospodarstwa mogą efektywnie wykorzystać tereny zielone oraz dachy budynków gospodarczych, co przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej. Dodatkowo, środki uzyskane z optymalizacji kosztów mogą być przeznaczone na dalsze inwestycje i modernizacje. To innowacyjne podejście nie tylko przyczynia się do oszczędności, ale także promuje zrównoważony rozwój gospodarstw.

Dofinansowanie w ramach programu Agroenergia – dla kogo?

Program skierowany jest do:

  • Osób fizycznych, które są właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych od 1 ha do 300 ha. Wymagane jest, aby prowadziły osobiście gospodarstwo rolne przez co najmniej rok przed złożeniem wniosku.
  • Osób prawnych, które są właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych od 1 ha do 300 ha. Konieczne jest, aby prowadziły działalność rolniczą lub działalność gospodarczą związaną z usługami rolniczymi przez co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania. Jeżeli składają wniosek jako dzierżawcy, muszą także przedłożyć dokument potwierdzający prowadzenie gospodarstwa rolniczego lub działalności gospodarczej w zakresie usług rolnych wraz z wnioskiem o dofinansowanie.

Inwestycje, na które ma zostać przyznane dofinansowanie, nie mogą być rozpoczęte przed złożeniem wniosku. W przypadku instalacji urządzeń, ważne jest, aby były to nowe produkty, wyprodukowane nie wcześniej niż 24 miesiące przed rozpoczęciem procesu montażu. Warto zaznaczyć, że dofinansowanie nie obejmuje modernizacji ani rozbudowy istniejących instalacji wytwarzania energii. Program skoncentrowany jest na wspieraniu nowych, innowacyjnych przedsięwzięć.

Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy w ramach programu Agroenergia?

W ramach programu Agroenergia, jego twórcy przewidzieli, że dostępne dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji może wynosić do 20% kwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia, zależnych od mocy planowanej instalacji. Konkretnie:

  • Dla mocy od 10 do 30 kW (włącznie), maksymalna dotacja wynosi 20% wartości inwestycji, jednak nie przekracza 15 tys. zł.
  • Dla mocy od 30 do 50 kW (włącznie), dofinansowanie wynosi do 13% kosztów przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 25 tys. zł.

Dodatkowo, program uwzględnia instalacje hybrydowe, czyli takie, które łączą instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła lub instalację wiatrową z pompą ciepła. W tym przypadku, całkowita moc systemu jest obliczana na podstawie wydajności zastosowanych urządzeń, a beneficjent otrzymuje dodatkowe wsparcie w wysokości 10 tys. zł.

Rodzaje dofinansowań z programu Agroenergia

W ramach projektu Agroenergia, uczestnicy mogą aplikować o wsparcie finansowe na zakup niezbędnych urządzeń oraz przeprowadzenie prac montażowych. Dofinansowanie może być wykorzystane na nabycie wysokiej jakości sprzętu oraz zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów do wykonania montażu instalacji, co pozwoli uczestnikom efektywnie wdrożyć planowane rozwiązania energetyczne. Wsparcie finansowe może zostać przeznaczone na zakup:

  • Paneli fotowoltaicznych o mocy elektrycznej przekraczającej 10 kW, ale nie przekraczającej 50 kW.
  • Turbin wiatrowych o mocy elektrycznej powyżej 10 kW, lecz nie przekraczającej 50 kW.
  • Pomp ciepła o mocy przewyższającej 10 kW, ale nie przekraczającej 50 kW. Przed złożeniem wniosku konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego, który zaleca zakres planowanych działań.
  • Hybrydowej instalacji, tj. zestawienie fotowoltaiki z pompą ciepła lub elektrowni wiatrowej z pompą ciepła, scalonej w jeden system. Wnioskowanie jest możliwe po wcześniejszym przeprowadzeniu audytu energetycznego, który zaleca zastosowanie pompy ciepła.

Zapraszamy do skorzystania z unikalnej szansy, jaką daje program Agroenergia, wspierający inwestycje w energię odnawialną. Dofinansowanie w postaci bezzwrotnej dotacji może znacząco zredukować koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych, turbin wiatrowych oraz pomp ciepła. Dzięki temu nie tylko obniżysz swoje wydatki operacyjne, ale także przyczynisz się do zrównoważonego rozwoju swojego gospodarstwa.

Nasza firma Lemar Systemy wentylacji i klimatyzacji, od wielu lat oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu wentylacji, rekuperacji i pomp ciepła, dostosowane do indywidualnych potrzeb, nie tylko rolników. Nasze doświadczenie i profesjonalizm gwarantują nie tylko fachowe doradztwo, ale również wysoką jakość oferowanych rozwiązań. Skorzystaj z naszej oferty, by nie tylko oszczędzać na kosztach energetycznych, ale także inwestować w ekologiczne i efektywne rozwiązania. Daj swojemu gospodarstwu szansę na niezależność energetyczną i ekologiczną przyszłość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl