Rekuperatory

Rozbudowane systemy wymiany powietrza w obiektach biurowych, handlowych, przemysłowych czy gastronomicznych opierają się na działaniu central wentylacyjnych, dostosowanych do kubatury pomieszczeń, wilgotności i stopnia zanieczyszczenia powietrza. W naszym asortymencie znajdziecie Państwo wydajne i ekonomiczne centrale wentylacyjne oraz agregaty grzewczo-wentylacyjne, zarówno bez odzysku ciepła, jak również z odzyskiem - rekuperatory.

Te drugie pozwalają na oszczędność ciepła w pomieszczeniach ogrzewanych. Poleca się je zatem do mieszkań, domów czy lokali biurowych. Ciepło z powietrza wyciąganego z wnętrza pomieszczenia jest zatrzymywane i przekazywane przez specjalny wymiennik do powietrza nawiewanego.

Wyróżniamy kilka rodzajów wymienników ciepła:

  • krzyżowe - skonstruowane z cienkich płyt z tworzywa sztucznego lub aluminium - między nimi przepływa powietrze nawiewane i wywiewane, bez mieszania się
  • obrotowe - w postaci wolno wirującego bębna
  • przeciwprądowe - o konstrukcji podobnej do krzyżowych, jednakże z możliwym dłuższym kontaktem strumieni powietrza z wymiennikiem

 

Zastosowanie i konstrukcja

Centrale wentylacyjne nawiewne TLP znajdują zastosowanie w standardowej wentylacji nawiewnej pomieszczeń użytkowych oraz przemysłowych i przystosowane są do podłączenia okrągłych kanałów wentylacyjnych doprowadzających do pomieszczenia filtrowane i (w razie potrzeby) ogrzane powietrze zewnętrzne. Centrale TLP produkowane są jako monobloki w formie izolowanych termicznie (wełną mineralną gr. 50 mm) skrzyń, wykonanych z ocynkowanej blachy stalowej. 

W skład central nawiewnych TLP wchodzą: wentylator kanałowy typu K, nagrzewnica elektryczna typu CB i płaski filtr powietrza typu PFR klasy EU3. Nawiewne centrale wentylacyjne TLP produkowane są w zakresie średnic przyłączeniowych od 125 do 315 mm z nagrzewnicami elektrycznymi o mocach od 1,2 kW do 9,0 kW. Króćce przyłączeniowe wyposażone są w uszczelki gumowe natomiast sama centrala posiada pokrywę inspekcyjną (uszczelnioną uszczelką z gumy neoprenowej) mocowaną do obudowy czterema zaczepami. Centralę nawiewną TLP można instalować jedynie w pozycji poziomej. Należy zwracać szczególną uwagę na to, aby prędkość przepływającego powietrza przez centralę TLP nie była niższa niż 1,5 m/s, a temperatura nawiewanego powietrza nie wyższa niż 40 st. C. Centrale nawiewne TLP w wielkościach 125/1,2 kW i 160/2,1 kW zasilane są napięciem 230V/1/50Hz, natomiast pozostałe centrale (ze względu na nagrzewnice elektryczne o wyższej mocy) - napięciem 400V/3/50Hz. 

Wentylatory typu K, we wszystkich centralach TLP, zasilane są napięciem 230V/1/50Hz, a ich obroty mogą być regulowane zmianą napięcia zasilającego. Temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczenia może być regulowana regulatorami PULSER lub TTC współpracującymi z czujnikami pomieszczeniowymi lub kanałowymi. Filtry powietrza typu PFR, zainstalowane w centralach TLP, należy wymieniać w zależności od stopnia zabrudzenia, lecz nie rzadziej niż cztery razy w roku. Zalecane jest zainstalowanie pełnej automatyki sterującej i zabezpieczającej pracę central TLP, w skład której wchodzą jeszcze (oprócz w/w wymienionych) presostaty różnicy ciśnień nadzorujące pracę wentylatora i stopień zabrudzenia filtra oraz rozdzielnica elektryczna. Dla central nawiewnych TLP dostępne są akcesoria dodatkowe takie jak: czerpnie ścienne IGC lub IGK, kratki ochronne SG, klamry montażowe FK, tłumiki akustyczne LDC, tyrystorowe regulatory obrotów REE, transformatorowe regulatory obrotów RE lub REU, kasety filtracyjne (drugiego stopnia) FFR oraz przepustnice zwrotne RSK.

Jeżeli jesteś INSTALATOREM, chcesz zamówić większą ilość lub potrzebujesz pomocy ... ZADZWOŃ lub napisz:

Pomożemy, doradzimy, dobierzemy i przygotujemy atrakcyjną ofertę.

Na specjalne zamówienie możemy wykonać
dla Ciebie również nietypowy wentylator!

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl