0
Koszyk: 0,00 zł

VTK - nawietrzak ścienny

Zastosowanie i konstrukcja

Samonastawne zawory świeżego powietrza (nawietrzaki) VTK stosowane są w celu doprowadzenia świeżego powietrza do wnętrza pomieszczeń w których przebywają ludzie. Nawietrzaki VTK są wręcz niezbędne w przypadku zastosowania w budynku szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej, co ma miejsce np. w trakcie wykonywania termomodernizacji budynków mieszkalnych.

Brak nawietrzaków VTK może doprowadzić do zaniku wentylacji w pomieszczeniach mieszkalnych, a więc do pojawienia się nadmiernej wilgoci i w efekcie do wystąpienia różnego rodzaju grzybów i pleśni na przegrodach budowlanych (jest to tzw. „syndrom chorego budynku”). 

Jak powszechnie wiadomo, dłuższe przebywanie ludzi w takich pomieszczeniach, naraża ich na różne choroby m.in. alergie, astmy, zatrucia jak również na choroby związane z niedotlenieniem organizmu. 

W przypadku gdy w mieszkaniach są zainstalowane urządzenia gazowe np. piecyki kąpielowe, kotły grzewcze czy kuchenki, stosowanie nawietrzaków VTK powinno być przez ustawodawcę wręcz wymuszane na właścicielach budynków. 

Nawietrzaki VTK powinny być zainstalowane w ścianach zewnętrznych pokoi mieszkalnych, jak najwyżej pod sufitem. 

Nawietrzaki VTK posiadają samonastawne (regulujące ilość przepływającego powietrza) zawory sterowane termostatycznie, w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego. 

Zakres temperatury wynosi: -5 st. C i poniżej (minimalne otwarcie) do +10 st. C i powyżej (maksymalne otwarcie).

Nawietrzaki VTK mogą też być łatwo regulowane ręcznie w celu zwiększenia lub zmniejszenia ilości powietrza nawiewanego. 

Nawietrzaki VTK wykonane są z tworzywa sztucznego w wielkościach Ø 80 mm, Ø 100 mm i Ø 160 mm.

Element nawietrzaka VTK (talerzyk) znajdujący się wewnątrz pokoju posiada izolację termiczną zapobiegającą wykraplaniu się wilgoci (w okresie zimy) na jego powierzchni. Nawietrzaki VTK dostarczane są z filtrem powietrza oraz z rurą teleskopową i kratką zewnętrzną. 

Dostarczane rury teleskopowe umożliwiają montaż nawietrzaków VTK w ścianach o grubości do 270 mm lecz można zastosować rury przedłużające (np. kanalizacyjne z PCV) w przypadku ścian o większych grubościach.

 

1

1

INFORMACJE

 

PŁATNOŚCI

  • Śledzenie przesyłek
  • Warunki
  • Polityka prywatności

LEMAR SP.J.

SYSTEMY WENTYLACJI I KLIMATYZACJI

ul. Bytomska 18

42-672 Wieszowa

DZIAŁ HANDLOWY

(32) 376 22 06, 376 21 85, 376 21 95

E-mail: damian@lemar.pl

joanna@lemar.pl