Czyste powietrze dla Twojego domu - dofinansowanie na pompę ciepła

Czyste powietrze dla Twojego domu - dofinansowanie na pompę ciepła

W dzisiejszych czasach, jakość powietrza którym oddychamy, staje się coraz bardziej istotną kwestią dla naszego zdrowia, środowiska oraz globalnych działań mających na celu ograniczenie zmian klimatycznych. W odpowiedzi na te wyzwania, rządy wielu krajów podejmują inicjatywy mające na celu poprawę jakości powietrza i redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jednym z takich programów realizowanym w Polsce, jest program rządowy Czyste Powietrze.

Ten ambitny program skupia się na poprawie jakości powietrza poprzez modernizację i wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Jego głównym celem jest nie tylko zwiększenie efektywności energetycznej budynków, ale także ograniczenie emisji substancji szkodliwych i gazów cieplarnianych, które wpływają na jakość powietrza oraz zmiany klimatyczne. Kluczowym aspektem programu jest zastosowanie nowoczesnych, bardziej ekologicznych źródeł ciepła, co przyczynia się do tworzenia bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań grzewczych.

Program Czyste Powietrze - dla kogo?

Program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub posiadaczy odrębnych lokali w tego rodzaju budynkach, z odpowiednimi wpisami w księgach wieczystych.

Wsparcie finansowe obejmuje zastępowanie przestarzałych i mało wydajnych źródeł ciepła, opartych na stałych paliwach, nowoczesnymi alternatywami spełniającymi najwyższe standardy. Co więcej, program ten zapewnia wsparcie finansowe na ocieplenie i uszczelnienie budynku, co stanowi kompleksową jego termomodernizację.

Jakie dofinansowanie mogę uzyskać z programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze został podzielony na trzy grupy Beneficjentów. Część I programu uprawnia do otrzymania dofinansowania w wysokości 66 tys. złotych, II część programu do 99 tys. złoty, a III część aż do 135 tys. złotych. Dodatkowo każdy może otrzymać 1200 zł na audyt energetyczny. Jak widać kwoty te są dość wysokie. Każda z części programu została podzielona na 3 opcje.

Jakie dofinansowanie możesz otrzymać na zakup pompy ciepła?

Dla osób, które chciałyby skorzystać z programu Czyste Powietrze i wymienić nieefektywne źródło ogrzewania na pompę ciepła typu powietrze-woda lub gruntową pompę ciepła (służącą do ogrzewania lub ogrzewania i przygotowania CWU), istnieje kilka opcji finansowania. Zarówno w I, II i III części programu dofinansowanie na pompę ciepła zapisane jest w punkcie 1. Od czego więc zależy wysokość dotacji z programu Czyste Powietrze? Już wyjaśniamy. Przede wszystkim ważny jest dochód. W obecnej chwili progi są 3 i wynoszą:

• próg podstawowy - maksymalny dochód wynosi 135 tys. zł w skali roku;
• próg podwyższony - maksymalny dochód może sięgać 1894 zł w przeliczeniu na osobę mieszkającą w wieloosobowym gospodarstwie domowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
• próg najwyższy - maksymalny dochód wynosi do 1090 zł w przeliczeniu na osobę mieszkającą w wieloosobowym gospodarstwie domowym lub do 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Podane dochody to stawki netto. W zależności od wysokości dochodu można otrzymać więc dofinansowanie do pompy ciepła. Jakie są więc dokładne kwoty dofinansowania oraz jakie są jej formy? Możesz tutaj liczyć na bezzwrotną dotację lub kredyt z niskim oprocentowaniem, który przeznaczony jest na pokrycie 95% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie można otrzymać na jeden z 4 typów pomp ciepła. Należy więc zauważyć, że jego wysokość jest uzależniona nie tylko od dochodu netto, ale również od rodzaju pompy ciepła. Poniżej przedstawiamy kwoty, jakie możesz uzyskać z dofinansowania:


1. Dotacja na powietrzną pompę ciepła:

• do 4 400 zł - poziom podstawowy,
• do 7 800 zł - poziom podwyższony,
• do 11 100 zł - poziom najwyższy.

2. Dotacja na pompę ciepła powietrze/woda:

• do 12 600 zł - poziom podstawowy,
• do 22 000 zł - poziom podwyższony,
• do 31 500 zł - poziom najwyższy.

3. Dotacja na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności:

• do 19 400 zł - poziom podstawowy,
• do 28 100 zł - poziom podwyższony,
• do 35 200 zł - poziom najwyższy.

4. Dotacja na gruntową pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności:

• do 28 000 zł - poziom podstawowy,
• do 40 700 zł - poziom podwyższony,
• do 50 900 zł - poziom najwyższy.

Decydując się na wymianę nieefektywnego źródła ogrzewania na pompę ciepła możesz zyskać bardzo wiele. Nie mówimy tutaj tylko o dotacji, ale również o Twoim realnym wpływie na nasze środowisko naturalne. Dodatkowo zamontowanie pompy ciepła może przynieść Ci wiele oszczędności. Po przeliczeniu kosztów, które musiałbyś wydać na paliwo stałe, zakup pompy ciepła okazuje się dobrą inwestycją, która pomoże zaoszczędzić dość sporą kwotę.

Jeśli nie wiesz, jaką pompę ciepła wybrać do swojego domu czy mieszkania, to skontaktuj się z naszymi specjalistami. Chętnie doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie. Zaufało nam już wiele firm, jak i osób prywatnych, które są bardzo zadowolone ze współpracy.
Dodatkowo w naszej ofercie mamy również usługi montażu, serwisu oraz przeglądów pomp ciepła i klimatyzatorów. Działamy głównie na terenie woj. śląskiego. Otrzymujesz to wszystko w jednej firmie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl