Jak dobrać klimatyzator do wielkości pomieszczenia?

Jak dobrać klimatyzator do danego pomieszczenia?

Odpowiednia klimatyzacja w domu lub firmie może mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, zwłaszcza w okresie letnim, gdy temperatury są naprawdę wysokie. Wykorzystując klimatyzację w pomieszczeniu można osiągnąć komfort termiczny, który sprawi, że nasza praca będzie bardziej wydajna, a my będziemy lepiej się czuć.

Przed zakupem odpowiedniego urządzenia należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które będą miały wpływ na jego poprawne działanie. Jak dobrać klimatyzator do danego pomieszczenia? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

 

 

 

Prawidłowy dobór klimatyzatora – na co zwrócić uwagę?

Podczas wybierania klimatyzatora do domu czy firmy należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Jeśli wybierzemy urządzenie o zbyt małej mocy chłodzenia w stosunku do potrzeb, to nie będzie ono efektywne, czyli nie spełni swojego zadania. W przypadku zbyt dużej mocy będziemy musieli liczyć się z dużymi kosztami energii koniecznej do działania klimatyzacji.

Podczas wybierania klimatyzacji do domu, biura czy innego obiektu należy wziąć pod uwagę:

  • optymalny rodzaj klimatyzatora (ścienny, podłogowy, podsufitowy, kasetonowy lub inny)
  • możliwość lokalizacji jednostki wewnętrznej
  • możliwość lokalizacji agregatu zewnętrznego
  • odległości w pionie i w poziomie pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną
  • zyski ciepła danego pomieszczenia napływające przez przegrody budowlane - z uwzględnieniem stron świata, termoizolacji ścian zewnętrznych, ew. stropodachu, wielkości i izolacyjności okien. Należy również uwzględnić wydajność wentylacji danego pomieszczenia, jak również oświetlenie, urządzenia i sprzęty znajdujące się w danym pomieszczeniu oraz ilość osób przebywających w nim na stałe
  • głośność pracy jednostki wewnętrznej i agregatu zewnętrznego
  • wymiary danego pomieszczenia
  • rezerwę mocy elektrycznej niezbędnej dla zasilania klimatyzacji

Mimo iż wielu osobom może wydawać się, że np. głośność pracy agregatu zewnętrznego klimatyzatora nie powinna mieć znaczenia, to jednak ma bardzo duże. Przede wszystkim nikt nie chce mieć w domu głośnego urządzenia, które będzie przeszkadzało domownikom. Dodatkowo w przypadku montażu klimatyzacji w bloku, należy mieć na uwadze sąsiadów, dla których głośna praca urządzenia może być powodem konfliktów i nieporozumień.

Niestety jest pewna zasada, klimatyzator im cichszy i bardziej wydajny tym droższy. Tak się składa, że dobrej klasy, wydajne i ciche klimatyzatory są zazwyczaj produkcji japońskiej.

Pobieżnie rzecz biorąc, można w łatwy sposób wstępnie określić potrzebną wydajność chłodniczą klimatyzatora dla danego pomieszczenia, obliczając powierzchnię lub kubaturę i mnożąc wynik przez szacunkową wielkość zysków ciepła, wyrażoną w watach na metr kwadratowy lub metr sześcienny. Zwyczajowo przyjmuje się wielkości 80 – 100 W na każdy m2 lub m3.

Producenci zazwyczaj określają zalecaną wielkość klimatyzatora dla powierzchni pomieszczenia. Przykładowo, dla pomieszczenia o powierzchni do 20 m2 wystarczy klimatyzator o wydajności chłodniczej 2 - 3 kW, natomiast dla pomieszczenia o powierzchni powyżej 40 m2 będzie wymagane urządzenie o wydajności powyżej 4 kW.

Oczywiście jest to wstępny i przybliżony dobór. Aby dokonać optymalnego doboru klimatyzatora należałoby uwzględnić wszystkie warunki podane w zestawieniu powyżej.

Nie bez znaczenia jest także przeznaczenie pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowana klimatyzacja. Jeśli jest to biuro, w którym na co dzień przebywa wiele osób, to jego moc będzie musiała być większa niż w przypadku takiego samego metrażowo pokoju w domu.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wielkość i szczelność okien, drzwi, ocieplenie budynku czy też jego nasłonecznienie. Jak wiadomo, jeśli okna będą przepuszczać zbyt dużo ciepłego powietrza z zewnątrz podczas upalnego dnia, wtedy klimatyzator musi mieć większą moc. Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie pomieszczenia – jeśli nasłonecznienie jest wysokie, należy wybrać urządzenie, które pozwoli utrzymać oczekiwaną temperaturę mimo mocno świecących promieni słonecznych.

Wiele osób nie bierze w ogóle pod uwagę tego, że w danym pomieszczeniu znajduje się dużo sprzętów elektronicznych, które emitują znaczne ilości ciepła. Jeśli jest to np. zakład produkcyjny, to każda działająca maszyna produkuje ciepło, co sprawia, że należy wybrać klimatyzator o większej mocy. Warto również wybrać klimatyzator energooszczędny, czyli taki, który posiada klasę energetyczną A++.

Funkcje dodatkowe klimatyzacji, na które warto zwrócić uwagę

Powyżej zostały przedstawione najważniejsze parametry, które pomogą odpowiednio dobrać klimatyzator do danego pomieszczenia. Jednak wybierając odpowiedni klimatyzator do domu, czy firmy warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które może on posiadać.

Przykładowo, klimatyzatory dostępne w naszej ofercie, oprócz funkcji chłodzenia posiadają również funkcję grzania, oczywiście zgodnie z aktualnymi trendami jest to ogrzewanie pompą ciepła, korzystającą z ciepła zawartego w powietrzu zewnętrznym. Jest to świetne rozwiązanie, które przydaje się w okresie przejściowym jesień-zima oraz zima-wiosna, gdy występuje potrzeba grzania, a centralny system ogrzewania jeszcze nie pracuje.

Dla naszej wygody i komfortu producenci oferują modele klimatyzatorów z pilotami zdalnymi lub przewodowymi oraz możliwością sterowania klimatyzacją za pomocą smartfona i dedykowanej aplikacji.

Ciekawym rozwiązaniem jest również wybór klimatyzatora z trybem 'inteligentnego oka'. Jest to funkcja uruchomienia klimatyzatora i zmiany kierunku nawiewu powietrza przez klimatyzator, w miejsce gdzie jego czujnik zauważy obecność człowieka. Oczywiście jest to rozwiązanie obecne w droższych modelach urządzeń. Takie działanie zwiększa komfort użytkowania klimatyzatora oraz oszczędza energię.

Oprócz klimatyzatorów realizujących podstawowe funkcje tj. chłodzenie, grzanie i osuszanie istnieją jeszcze urządzenia z dodatkową możliwością nawilżania powietrza w pomieszczeniu, lecz to już jest tzw. górna półka klimatyzacji komfortu.

Bez wątpienia podczas doboru klimatyzatora warto zwrócić się do specjalistów o pomoc. Ich wiedza oraz doświadczenie pozwoli wybrać urządzenie dostosowane do wielkości i wymagań pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. Nasza firma od wielu lat zajmuje się fachowym doradztwem, dostawą oraz montażem i serwisem klimatyzacji. Dla naszych Klientów przygotujemy bezpłatną wycenę oraz pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie w zakresie instalacji wentylacji, klimatyzacji oraz pomp ciepła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl