Jak dobrać odpowiednią pompę ciepła do ogrzewania podłogowego w domu?

Jak dobrać odpowiednią pompę ciepła do ogrzewania podłogowego w swoim domu?

Komfort termiczny jest bardzo ważny w naszym życiu. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych metod ogrzewania domu, czyli grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego. Ciepło w tym wypadku rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu, więc nie ma miejsc, gdzie jest za ciepło lub za zimno.

Dodatkowo grzejniki - jako część pracującego układu - czasem wytwarzają hałas, który może niektórym przeszkadzać, problem ten znika w przypadku ogrzewania podłogowego, ponieważ jest ono wyjątkowo ciche.

Innym niewątpliwym plusem jest to, że zastosowanie tego rozwiązania pozwala nam zaoszczędzić miejsce, co jest istotne w przypadku małych pokojów. Mimo tego, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzejników, to najczęściej wyglądają one mało atrakcyjnie. Jeśli i Ty zdecydowałeś się na zastosowanie ogrzewania podłogowego, sprawdź co możesz zrobić, aby nie tylko wystarczająco ogrzać dane pomieszczenia, ale również zrobić to w sposób energooszczędny.

Zalety zastosowania pompy ciepła w ogrzewaniu podłogowym

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pozwala na pozyskiwanie ciepła z powietrza lub gruntu, a następnie przesyłanie go do budynku w celu jego ogrzewania. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie i stosuje je w systemach ogrzewania podłogowego, gdyż posiada ono wiele zalet, które sprawiają, że jest to rozwiązanie bardzo efektywne i ekologiczne.

Pierwszą zaletą pompy ciepła zastosowanej w ogrzewaniu podłogowym jest jej wysoka skuteczność. Urządzenie to pozwala na pozyskiwanie ciepła z naturalnych źródeł, takich jak powietrze, woda lub grunt, dzięki czemu jest to rozwiązanie bardzo efektywne energetycznie.

Kolejną zaletą jest brak konieczności stosowania dodatkowych urządzeń grzewczych. W przypadku ogrzewania podłogowego, które jest zasilane przez pompę ciepła, nie trzeba mieć kotłów czy pieców, co znacznie wpłynie na koszty związane z ogrzaniem domu. Piec lub kocioł wymagają paliwa, co w obecnych czasach jest bardzo drogim zakupem. Dodatkowo decydując się na pompę ciepła zastosowaną w ogrzewaniu podłogowym, oszczędzamy również miejsce, które normalnie musielibyśmy przeznaczyć na zamontowanie pieca, jak również potrzebnego opału.

Zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania podłogowego jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Urządzenie to pozwala na pozyskanie ciepła z naturalnych źródeł takich jak powietrze czy grunt. W tym wypadku nie ma konieczności spalania paliw kopalnych tak, jak w tradycyjnych systemach ogrzewania. Wykorzystując pompy ciepła, przyczyniamy się do ochrony środowiska, ponieważ nie wytwarzamy szkodliwych dla niego substancji. W przypadku ogrzewania podłogowego z pompą ciepła emisja zanieczyszczeń jest znikoma, co jest pierwszym krokiem do dbania o naszą Planetę.

Jaka pompa ciepła do ogrzewania podłogowego?

Pompa ciepła działa na zasadzie odwrotnej niż klasyczny kocioł - zamiast spalać paliwo kopalne i wytwarzać ciepło, pompa ciepła pozyskuje ciepło z naturalnego otoczenia. W przypadku ogrzewania podłogowego pompa ciepła pozyskuje ciepło z powietrza lub gruntu, a następnie przesyła je do instalacji w budynku.

Dobór odpowiedniej pompy ciepła powinien być przeprowadzony przez specjalistę, który doskonale zna branże i najnowsze nowinki technologiczne.

Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych zagadnień, które mają wpływ na wybór odpowiedniego urządzenia. Najważniejsze z nich to:

• powierzchnia ogrzewania – należy wykonać wszelkie niezbędne pomiary i obliczenia strat ciepła obiektu, aby określić jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia
• izolacja termiczna budynku – specjalista przeprowadzi rozeznanie dotyczące tego, czy dany budynek jest dobrze zaizolowany, a jeśli tak, to w jaki sposób. Jest to istotna informacja potrzebna do określenia mocy pompy ciepła
• rodzaj źródła ciepła – profesjonalista określi, którą pompę lepiej zastosować w danych warunkach terenowych: czy źródłem ciepła będzie powietrze, woda czy grunt

Po dokonaniu wnikliwej analizy specjalista będzie w stanie określić, jaką pompę ciepła wybrać do ogrzewania w danym budynku, a projektant z branży instalacyjnej wykona odpowiedni projekt wykonawczy całej instalacji obejmującej rury, pompy, rozdzielacze oraz automatykę. Oczywiście ogrzewanie podłogowe musi być wykonywane w uzgodnieniu z firmą budowlaną wykonującą posadzki, gdyż są to roboty ściśle od siebie uzależnione.

Zdecyduj się na pompę ciepła do ogrzewania podłogowego i zyskaj dofinansowanie!

Zakup pompy ciepła do ogrzewania podłogowego może okazać się strzałem w dziesiątkę dla Twojego portfela. Przygotowywane są coraz to nowsze programy, które mają zachęcić obywateli do inwestowania w odnawialne źródła energii.

Lemar – mamy dla Ciebie najlepsze źródła ogrzewania

Jeśli potrzebujesz fachowego doradztwa w zakresie doboru odpowiedniej pompy ciepła do ogrzewania domu lub firmy, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Nasza firma ma już wieloletnie doświadczenie, które pozwala na dostosowanie odpowiednich rozwiązań do potrzeb każdego Klienta. Współpracujemy tylko z renomowanymi dostawcami. Sprawdź jak łatwo możesz zaoszczędzić pieniądze stosując proponowane przez nas systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl