Klimatyzacja - sposób na chłód, ale i na ciepło!

Klimatyzacja - sposób na chłód, ale i ciepło!

Nie ma co do tego wątpliwości: klimatyzacja jest ratunkiem w lecie. Ale czy wiesz, że klimatyzacja może być również używana do ogrzewania domu czy mieszkania w chłodniejsze dni? W tym wpisie na blogu przyjrzymy się korzyściom płynącym z posiadania klimatyzacji i powiemy dlaczego powinieneś zainstalować klimatyzator w swoim domu. Rozprawimy się również z mitami krążącymi wokół klimatyzacji i pokażemy Ci, że jest ona świetnym rozwiązaniem, które warto mieć w swoim domu czy firmie.

Klimatyzacja bohaterem każdego domostwa

W gorące letnie dni nie ma nic lepszego, jak powrót do domu, w którym panuje przyjemny chłód. Z pewnością znasz to wspaniałe uczucie, kiedy wchodzisz do klimatyzowanego sklepu prosto z zalanej żarem słońca ulicy. Ulga, która towarzyszy takiej zmianie otoczenia jest jedną z najlepszych rzeczy jakie przytrafiają się nam w słoneczne i gorące dni.

Klimatyzacja to idealne rozwiązanie, które na szczęście dostępne jest już dla każdego. Odpowiedni dobór systemu klimatyzacji i podzespołów, które się na niego składają, jest kluczowy. Tylko dobrej jakości produkty zagwarantują Ci odpowiedni sposób pracy urządzeń chłodzących.

Warto więc zwrócić się o pomoc w doborze takich urządzeń do profesjonalistów. Często spotykamy się z sytuacją, gdzie klienci próbowali samodzielnie stworzyć system klimatyzacyjny w swoim domu, co najczęściej kończyło się problemami technicznymi, a w ekstremalnych przypadkach zniszczeniami mienia. Dlatego też zawsze uczulamy klientów na to, by montaż, jak i późniejszy serwis przekazać w ręce specjalistów.

Klimatyzacja to nie tylko chłód

Systemy klimatyzacji nie tylko dostarczają schłodzone powietrze - mogą również pomóc w cyrkulacji i filtrowaniu powietrza w Twoim domu, czyniąc je czystszym i zdrowszym dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli ktoś w Twoim gospodarstwie domowym cierpi na alergie lub astmę, klimatyzator może w znaczącym stopniu poprawić jakość jego życia. Schłodzone powietrze sprawia, że oddycha się łatwiej, a dodatkowo oczyszczone i zjonizowane - niesie za sobą same plusy.

Oszczędzanie z klimatyzacją

W gorące letnie dni, kiedy wszyscy starają się znaleźć sposób na schłodzenie domu, klimatyzator może pomóc zmniejszyć rachunki za energię, utrzymując w pomieszczeniach komfortową temperaturę. Więc jeśli szukasz sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy i poprawę poziomu komfortu w domu, instalacja klimatyzatora jest świetną opcją.

Dlaczego?

Przede wszystkim stale działający klimatyzator utrzyma przy niewielkim poborze energii odpowiednią temperaturę. Warto tutaj rozprawić się z mitem "kosmicznie wysokich rachunków za prąd" podczas korzystania z dobrodziejstw oferowanych przez klimatyzację. Prawidłowo używana klimatyzacja, przede wszystkim wykorzystywana do ogrzewania, będzie źródłem tańszego ciepła (wykorzystując zasadę pompy ciepła) niż ciepło ze źródła ogrzewania tradycyjnymi sposobami - np. paliwami stałymi.

Plusem klimatyzatorów jest ich dwufunkcyjność - mogą chłodzić i ogrzewać, a tego nie oferuje żaden kocioł gazowy czy tradycyjny kominek.

Najczęstsze mity związane z klimatyzacją

Klimatyzacja jest powodem przeziębień

Warto wiedzieć, że to nie sam klimatyzator powoduje choroby dróg oddechowych, a jego nieumiejętne używanie. Klimatyzacja ma za zadanie stworzenie w Twoim domu odpowiedniej temperatury, która będzie optymalna dla zdrowia i komfortu. Przykładowo, jeśli na zewnątrz panuje temperatura plus 30 stopni Celsjusza, a Ty nastawisz klimatyzację na 17 stopni - możesz być pewien, że Twój organizm odczuje tak drastyczną różnicę temperatur i "zbuntuje się". Różnica między temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu, a temperaturą zewnętrzną, nie powinna wynosić więcej niż 6 stopni Celsjusza.

W najgorętsze dni zaleca się, by stopniowo schodzić do pożądanej (komfortowej dla człowieka) temperatury kierując się zasadą: "1 stopień co godzinę" - czyli obniżanie temperatury o 1 stopień Celsjusza co godzinę, aż do osiągnięcia optymalnej temperatury.

Alergie od klimatyzacji

To nie klimatyzator powoduje alergie, a brak jego regularnej konserwacji

Najczęstszą przyczyną wzmagania się objawów alergii jest zaniedbanie czyszczenia i dezynfekcji filtrów powietrza, które zamontowane są w klimatyzatorze. To samo tyczy się zabrudzeń powstających przy zbyt rzadkim czyszczeniu wnętrza klimatyzatora. Zbierające się tam brud i alergeny przy zaniedbaniu czyszczenia mogą wpływać na zaostrzenie alergii.

Ustawienie na najniższy stopień szybciej schłodzi pomieszczenie

Narażasz się w ten sposób na przechłodzenie pomieszczenia, wyższe zużycie energii elektrycznej, wyższe rachunki za prąd oraz skrócenie żywotności urządzenia. Klimatyzacja samodzielnie dopasuje ustawienia w trybie automatycznym i wybierze za Ciebie odpowiedni schemat chłodzenia pomieszczenia.

Klimatyzatory dobieramy zawsze odpowiednio do zysków lub strat ciepła danego pomieszczenia lub w uproszczeniu - do wielkości powierzchni którą ma chłodzić (ogrzewać).

Klimatyzator prócz chłodzenia, odprowadza także wilgoć na zewnątrz pomieszczenia, w którym pracuje. Zapobiega tym samym powstawaniu grzybów i pleśni z powodu zbyt dużej wilgotności.

Wentylator jest równie dobry jak klimatyzator

Wentylatory nie są równie skuteczne co klimatyzacja

Wszystkie wentylatory wiatrakowe dają złudzenie chłodu, kiedy skierowane są na konkretną osobę, jednak ciepło, które jest "zdmuchiwane" pozostaje nadal w pomieszczeniu. Klimatyzator natomiast odprowadzi ciepło na zewnątrz i realnie obniży temperaturę w pomieszczeniu.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami już dziś i pozwól sobie na komfort! Nasi specjaliści doradzą Ci w kwestiach klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania pomieszczeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl