Pompy ciepła - dlaczego to dobry pomysł i jakie korzyści płyną z ich zastosowania?

Pompy ciepła - dlaczego to dobry pomysł i jakie korzyści płyną z ich zastosowania?

Pompy ciepła to urządzenia zaopatrujące mieszkania, domy, obiekty użytkowe, a nawet hale produkcyjne w ciepło. Ich popularność z roku na rok wzrasta. Są ku temu konkretne powody - pompa ciepła to przede wszystkim oszczędność i ekologia. Warto zapoznać się z tą technologią grzewczą, ponieważ daje ona naprawdę świetne wyniki i pozwala na znaczne oszczędności.

Zacznijmy jednak od podstaw.

Czym jest pompa ciepła? Jak to działa?

Pompa ciepła pobiera energię cieplną z ziemi, wody lub z powietrza, a następnie przekazuje ją do systemu grzewczego wewnątrz budynku. 75% mocy pompy ciepła pochodzi z zasobów naturalnych, natomiast do jej działania potrzebne jest tylko około 25% energii elektrycznej. To urządzenie grzewcze składa się z trzech głównych elementów:

  • dolnego źródła ciepła - wody, gruntu lub powietrza,
  • pompy ciepła - urządzenia odpowiedzialnego za pobór i transport czynnika do instalacji grzewczej budynku,
  • instalacji grzewczej - czyli tak zwanego górnego źródła ciepła - instalacji ogrzewania podłogowego, kaloryferów, instalacji grzewczej sufitowej lub ściennej.

Pompa ciepła zarówno powietrze-woda, jak i ziemia-woda, to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie ma możliwości wybrania innej formy ogrzewania domu lub firmy czy podgrzewania wody użytkowej. Wiele osób nie ma po prostu miejsca, aby zainstalować piec c.o. oraz miejsca na opał potrzebny do jego działania. W tym wypadku pompy ciepła sprawdzą się świetnie, ponieważ potrzebują go minimalnie.

Zadaniem pompy ciepła jest pobieranie energii cieplnej z zewnątrz i transportowanie jej poprzez układ rurowy do instalacji grzewczej. Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną, ale to tylko niewielka część kosztów eksploatacji w porównaniu do standardowego systemu grzewczego. Najważniejsze jest to, że energia cieplna z zewnątrz jest całkowicie darmowa - gdyż pochodzi z natury.

Ile można zaoszczędzić dzięki pompie ciepła?

Zastosowanie pompy ciepła pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o ok. 70%. Jest to naprawdę duża oszczędność, która szybko zwraca środki zainwestowane w to urządzenie.

Czy pompy ciepła są drogie?

Cena pompy ciepła, a także jej instalacji będzie różna w zależności od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim będzie ona zależeć od rodzaju pompy na którą się zdecydujesz. Pompy powietrze-woda lub ziemia-woda mają całkowicie inne ceny. Ważne jest także przeznaczenie pompy ciepła. Może ona zostać zastosowana do ogrzewania powierzchni, ale również do grzania ciepłej wody użytkowej. Inne parametry, które wpływają na cenę pompy ciepła to m.in. poziom hałasu podczas jej pracy, efektywność energetyczna czy wielkość urządzenia. Należy również pamiętać, że na cenę pompy składają się także okresowe przeglądy, które są konieczne do poprawnego jej działania.

Jakie są inne zalety pomp ciepła?

Pompy ciepła oprócz tego, że są ekonomiczne, są również ekologiczne. Nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla ani żadnych innych szkodliwych substancji. Jest to duża przewaga nad tradycyjnymi urządzeniami opartymi na paliwach kopalnych, takich jak gaz, węgiel czy olej opałowy.

Kolejną zaletą pomp ciepła jest to, że mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, ponieważ mogą pracować w systemie odwracalnym. W lecie urządzenie odbiera ciepło z wnętrza budynku i przekazuje je na zewnątrz. Pozwala to na błogi odpoczynek w pomieszczeniu przy komfortowej temperaturze podczas upalnych dni.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Istnieją trzy główne rodzaje pomp ciepła: źródło powietrzne, źródło wodne i źródło gruntowe.

Najpopularniejszym typem pomp ciepła są te, których głównym źródłem ciepła jest powietrze. Urządzenia te są tańsze od innych typów pomp ciepła. Najlepiej sprawdzają się w dobrze ocieplonych budynkach, z wentylacją wyposażoną w odzysk ciepła, jednak mogą mieć problem aby uzyskać oczekiwaną temperaturę (w przypadku zainstalowania urządzeń z taniej oferty) gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -5ºC.

Wodne pompy ciepła wykorzystują wodę z jeziora, rzeki lub ze studni głębinowej jako dolne źródło ciepła. Są one droższe niż urządzenia ze źródłem powietrznym i mogą być stosowane jedynie w pobliżu zbiorników lub cieków wodnych.

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują grunt jako źródło ciepła. Są najdroższym rodzajem pomp ciepła i można je stosować jedynie w przypadku dostępu do terenu o odpowiedniej wielkości i jakości, dobrze sprawdzają się w dużych obiektach. Chętnie wykorzystywane są też w różnych gałęziach przemysłu.

Jakie są wady pomp ciepła?

Główną wadą pomp ciepła jest to, że do efektywnej pracy wymagają dobrze zaizolowanego termicznie budynku. Jeśli Twój dom lub budynek komercyjny nie jest dobrze ocieplony, to nie uzyskasz pełnej korzyści z zastosowania pompy ciepła.

Inną wadą jest to, że pompy ciepła nie są odpowiednie dla wszystkich klimatów. Pracują najlepiej w umiarkowanym klimacie z lekko chłodnymi zimami i ciepłymi latami. W przypadku ekstremalnie niskich temperatur, ich wydajność jest znikoma i nie może to być jedyne źródło ogrzewania budynku.

Na szczęście mieszkamy w takim klimacie, gdzie zastosowanie pompy ciepła jest jak najbardziej możliwe i to rozwiązanie świetnie sprawdzi się w każdym domu lub firmie. Jeśli więc szukasz skutecznego i przyjaznego dla środowiska sposobu ogrzewania i chłodzenia, pompa ciepła jest właśnie dla Ciebie!

Nie wiesz jaką pompę ciepła wybrać? Napisz do nas!

Nie każdy zna się na pompach ciepła, jednak to żaden problem, aby zastosować ją w swoim domu lub firmie. Jeśli potrzebujesz fachowego doradztwa w wyborze odpowiedniej dla siebie oferty, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy przedstawią najlepsze rozwiązanie.

Nasza firma od wielu lat służy pomocą w zakresie wyboru, instalacji oraz serwisu pomp ciepła i systemów klimatyzacyjnych, więc możesz być pewien, że znajdziemy dla Ciebie urządzenie skrojone do Twoich możliwości i potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl