Rekuperacja - co to jest, jak działa i ile kosztuje?

Rekuperacja - co to jest, jak działa i ile kosztuje?

W dzisiejszych czasach wiele mówi się o rekuperacji i o tym, jak może ona pomóc zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie.

Dostarczając świeże powietrze do domu czy mieszkania poprzez rekuperator, nie tylko oczyszczasz je z zanieczyszczeń, ale także sprawiasz, że jest cieplejsze - co jest kluczowe w chłodniejszych miesiącach roku.

Działanie wentylacji z rekuperacją polega na wykorzystaniu wymiennika ciepła do przekazywania ciepła z powietrza wylotowego do napływającego z zewnątrz powietrza świeżego.

Proces ten pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ zmniejsza ilość ciepła, które jest normalnie tracone przez tradycyjne metody wentylacji pomieszczeń.

 

Czym dokładnie jest rekuperacja? Jak to działa?

Rekuperacja to proces wentylacji pomieszczeń, który pomaga zmniejszyć straty ciepła związane z ich wentylacją. W skład takiej instalacji wchodzi: centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (wyposażona w dwa wentylatory - wyciągowy i nawiewny), wymiennik ciepła, filtry powietrza oraz automatyka sterująca.

Powietrze usuwane z pomieszczeń wentylatorem wyciągowym trafia do wymiennika (czyli rekuperatora), gdzie oddaje swoje ciepło, zanim zostanie wyrzucone na zewnątrz.

Zimne, świeże powietrze dostaje się z zewnątrz przez czerpnię i po przefiltrowaniu przechodzi do wymiennika, gdzie jest ogrzewane przez ciepło odzyskane z powietrza usuwanego.

Za pomocą wentylatora nawiewnego i sieci przewodów, kratek wentylacyjnych lub anemostatów, powietrze rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń w domu.

Czy rekuperacja się opłaca?

Koszt rekuperacji będzie zależeć od wielkości i rodzaju systemu wymaganego dla danego obiektu. Koszt taki można określić dopiero po zaprojektowaniu systemu, uwzględniając wszystkie założenia techniczne i obowiązujące normy.

Chociaż początkowy, inwestycyjny koszt rekuperacji może wydawać się wysoki, ważne jest aby rozważyć długoterminowe oszczędności, które zapewni właściwie zaprojektowany i eksploatowany system wentylacji. Dodatkowo, układy takie mogą zwiększyć wartość obiektu.

Przede wszystkim, ważne jest aby rozważyć wszystkie czynniki za i przeciw przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w rekuperację. Jeśli są trudności w podjęciu takiej decyzji, zapraszamy do kontaktu, firma nasza chętnie w tym pomoże.

Jakie więc dokładnie są wady i zalety wentylacji z odzyskiem ciepła?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na wentylację z odzyskiem ciepła jako rozwiązanie w dobie kryzysu energetycznego. Jej zalety są oczywiste, ale ma ona również pewne wady.

Zalety rekuperacji

Najistotniejszą zaletą systemu rekuperacji jest ograniczenie wentylacyjnych strat ciepła w obiektach budowlanych, co zdecydowanie zmniejsza koszty ich ogrzewania.

Ponadto wśród zalet tego rodzaju wentylacji mechanicznej wymienia się również m.in.:

  • dokładne oczyszczanie powietrza nawiewanego przez filtry znajdujące się w centrali z rekuperatorem, co skutkuje lepszym zdrowiem, lepszym snem i poprawą funkcjonowania układu oddechowego,

  • znaczące zmniejszenie strat ciepła, a także potencjalne oszczędności na ogrzewaniu - nawet do 60%

  • rekuperacja pomaga również w utrzymaniu właściwego poziomu wilgotności we wnętrzach - co jest korzystne zarówno dla zdrowia domowników, jak i stanu powierzchni wewnętrznych, mebli, podłóg, itp.

Wady rekuperacji

System wentylacji i rekuperacji ma jednak też kilka wad - jedną z nich jest koszt eksploatacji. Wymagana jest regularna konserwacja urządzenia, serwisowanie całości instalacji i wymiana zużytych filtrów powietrza.

Ponadto - ponieważ rekuperator działa na prąd - koszty zużycia energii elektrycznej mogą pójść nieco w górę. Należy jednak pamiętać, że inwestycja ta szybko się zwróci poprzez oszczędności na ogrzewaniu.

Jeśli już zdecydujemy się na wentylację z odzyskiem ciepła i chcemy zainstalować również panele fotowoltaiczne, to jest to fantastyczna opcja, ponieważ energia do zasilania rekuperatora będzie pochodziła z odnawialnego, darmowego źródła.

Pamiętać jednakże należy o tym, że jeśli zaufamy niewykwalifikowanej firmie, która zainstaluje rekuperację, może ona działać nieprawidłowo lub narazić użytkownika na niespodziewane koszty.

Jeżeli jesteś zainteresowany rekuperacją i tym jak może pomóc Tobie lub Twojej firmie zaoszczędzić pieniądze, skontaktuj się z nami już dziś! Dostarczymy Ci więcej informacji i chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące projektowania i wykonawstwa układów wentylacyjnych z odzyskiem ciepła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl