System wentylacyjny w domu - niezbędny element wspomagający nasze zdrowie

System wentylacyjny w domu - niezbędny element wspomagający nasze zdrowie

System wentylacyjny w budynku jest elementem niezbędnym dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pomaga pozbyć się nadmiaru wilgoci, nieprzyjemnych zapachów i utrzymuje dobry stan nieruchomości. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów systemów wentylacyjnych, więc osobie spoza branży może być trudno zdecydować, który z nich jest odpowiedni. W tym wpisie na blogu omówimy dlaczego wentylacja w domu jest tak ważna i jak wybrać odpowiedni system wentylacji dla swoich potrzeb.

Dlaczego odpowiedni system wentylacji w domu jest tak ważny?

Właściwa wentylacja w domach jest niezwykle istotna, ponieważ pomaga w cyrkulacji powietrza w strefach przebywania ludzi i utrzymaniu w domu komfortowej atmosfery. W lecie, wentylacja może pomóc również w schłodzeniu domu, poprzez nawiew w nocy chłodniejszego powietrza z zewnątrz.

Odpowiednia wentylacja pozwoli także utrzymać budynek w dobrej kondycji. Dzięki ruchowi powietrza możliwe jest usunięcie nadmiernej wilgoci która, jeśli pozostanie w pomieszczeniach, może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Problem ten często dotyczy starych budynków gdy ich system wentylacji nie jest wystarczająco wydajny. Również w nowych obiektach problem ten występuje, gdy budynek poddano termomodernizacji, a projekt nie przewidział odpowiedniej wentylacji mechanicznej.

Jakie są systemy wentylacji dla domów?

Wentylacja grawitacyjna i wentylacja mechaniczna to najczęstsze typy stosowane w budynkach mieszkalnych. Swoje "pięć minut" przeżywa obecnie tzw. rekuperacja, która najpewniej wyprze w niedługim czasie tradycyjne systemy wentylacji budynków.

Wentylacja grawitacyjna - czyli taka, która opiera się na różnicach temperatury powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wytwarzana jest gdy różnica ciśnień wywołuje przepływ powietrza z pomieszczeń na zewnątrz. Ciepłe powietrze unosi się i ucieka przez otwory umieszczone pod sufitem, a chłodniejsze powietrze jest wciągane przez otwory umieszczone w oknach lub ścianach. Ten rodzaj wentylacji jest mało skuteczny w dużych lub dobrze izolowanych budynkach, natomiast całkowicie nieskuteczny w lecie, gdy temperatury powietrza na zewnątrz są wyższe niż wewnątrz. 

Wentylacja mechaniczna - która wykorzystuje wentylatory do wymuszenia obiegu powietrza. Ten typ wentylacji może być stosowany w każdym rozmiarze budynku i jest bardziej efektywny niż wentylacja grawitacyjna. Istnieją dwa główne rodzaje wentylacji mechanicznej: wentylacja wywiewna i wentylacja nawiewna. Wentylacja wywiewna działa poprzez wyciąganie powietrza z budynku za pomocą wentylatorów, natomiast wentylacja nawiewna doprowadza do budynku świeże powietrze z zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - rekuperacja. Dzięki niej możesz sprawić, że Twój dom będzie wentylowany w sposób ekologiczny i oszczędny. System wentylacyjny pobiera powietrze wywiewane (czyli zużyte) najczęściej z pomieszczeń kuchennych lub sanitarnych, a ciepło w nim zawarte wykorzystuje do ogrzania powietrza świeżego, nawiewanego z zewnątrz. Sprawność takich instalacji przekracza obecnie 90% co oznacza że nie tracisz ciepła z budynku - ciepła za którego wytworzenie przecież zapłaciłeś! Aktualnie większość nowo projektowanych obiektów posiada takie rozwiązania właśnie ze względu na aspekt ekologii i efektywności energetycznej. Warunki techniczne WT2021 niejako narzuciły projektantom konieczność wykorzystywania tego rodzaju rozwiązań.

Jak wybrać odpowiedni system wentylacji dla domu?

Wybierając system wentylacji dla domu, ważne jest aby wziąć pod uwagę wielkość budynku i liczbę pomieszczeń, które mają być wentylowane. Należy również pomyśleć o tym, jakie sterowanie systemu chcemy posiadać.

Niektóre układy mogą być wyposażone w pełną automatykę mierzącą wszystkie parametry powietrza w budynku, podczas gdy inne posiadają jedynie sterowanie uproszczone. Warto również rozważyć poziom dopuszczalnego hałasu, ponieważ niektóre modele wentylatorów są cichsze od innych, co może mieć duże znaczenie dla komfortu użytkowania, na przykład w nocy.

Więcej informacji na temat parametrów technicznych central wentylacyjnych stosowanych w instalacjach z odzyskiem ciepła, znajdziesz w kartach katalogowych produktów. Dzięki nim będziesz mógł dobrać odpowiedni dla własnych potrzeb system wentylacyjny w swoim domu.

Jak mogę poprawić wentylację w moim domu?

Jest kilka rzeczy które możesz zrobić, aby poprawić wentylację w swoim domu. Najważniejszą z nich jest jednak odpowiednie dobranie i zamontowanie systemu wentylacji. Dlaczego? Ponieważ wentylacja w domu jest absolutną podstawą gdy chcemy stworzyć przyjazne dla organizmu człowieka otoczenie. Jakość powietrza którym oddychamy wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie, a w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy średnio 90% czasu. Mikroklimat w domu, czy w miejscu pracy, to istotna, a często pomijana sprawa. Dlatego też warto poświęcić tej kwestii więcej czasu i spróbować poprawić swój komfort życia przez zamontowanie odpowiednich urządzeń wentylacyjnych.

Nie znam się na tym, potrzebuję pomocy - co robić?

Jeśli nie jesteś pewien, który system wentylacji jest odpowiedni dla Ciebie, porozmawiaj z profesjonalistami. Mogą oni ocenić Twoje potrzeby i polecić najlepsze rozwiązanie. Nasza firma od 30 lat specjalizuje się w projektowaniu, doborze i montażu systemów wentylacyjnych dla osób prywatnych i firm. Dzięki naszemu doświadczeniu dokładnie wiemy czego Ci potrzeba oraz jakie mankamenty posiada Twój dom pod względem obiegu powietrza. Zaufaj nam - pomogliśmy już setkom klientów w całej Polsce!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl