Wentylacja w domu - dlaczego jest ona taka ważna?

Wentylacja w domu - dlaczego jest ona taka ważna?

O tym, że odpowiednia wentylacja naszego domu powinna być priorytetowa, zapewne nie musimy tu nikogo przekonywać. Nasz dom, czy budynek, w którym przebywamy na stale ma być przede wszystkim komfortowy. Tlen jest kluczowym składnikiem potrzebnym do naszego życia, ważniejszym od dostarczanego pożywienia czy płynów. Ciężko jednak stwierdzić jakiego rodzaju powietrze nas otacza, gdyż nie możemy zauważyć go gołym okiem. Z pewnością jednak możemy stwierdzić, kiedy otaczające powietrze jest stęchłe i zanieczyszczone. To wtedy ciężko się nam oddycha, a komfort naszego przebywania w danym pomieszczeniu zostaje diametralnie obniżony.

Zbyt długie funkcjonowanie w zanieczyszczonym obszarze może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych takich jak astma oraz różnego rodzaju alergie. Poza tym w dobrze wentylowanym pomieszczeniu nasza praca umysłowa jest bardziej wydajna, w takich pomieszczeniach lepiej się myśli, dlatego ważne jest, by nasze miejsce pracy zaopatrywane było w odpowiednie ilości świeżego powietrza. Właściwa wentylacja może wpływać na nasze zdrowie, jak i samopoczucie, dlatego też do prawidłowego działania organizmu świeża dawka tlenu jest niezbędna. Odpowiednio skonstruowany system wentylacyjny sprawia, że w lecie, świeże powietrze pobierane z zewnątrz w porze nocnej, może również delikatnie ochładzać pomieszczenia w których przebywamy.

Pomieszczenia wymagające szczególnej wentylacji, tzn. kuchnia i łazienka

Niezmiernie ważne jest, aby pomieszczenia, w których używana jest woda posiadały odpowiednią wentylację, gdyż są one szczególnie narażone na zawilgocenie. Mowa tu zwłaszcza o kuchni i łazience. Nieodprowadzona para wodna zalegająca w takich pomieszczeniach bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza może sprawić, że znajdujące się w nich urządzenia i meble ulegną szybkiemu zniszczeniu. Brak właściwej wentylacji w kuchni i łazience może mieć również niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Zawilgocone, ciepłe pomieszczenia to idealne środowisko do wylęgania się różnego rodzaju chorobotwórczych drobnoustrojów, pleśni i grzybni. Oprócz tego, że wygląda to mało estetycznie to zbyt długie przebywanie w takiej atmosferze może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wydzielane przez nie substancje mogą dostać się do naszego organizmu powodując m.in. infekcje górnych dróg oddechowych. Dlatego tak ważne jest by ciepłe i wilgotne pomieszczenia posiadały odpowiedni rodzaj wentylacji.

Samo otwieranie okna w tym przypadku nie wystarczy, kuchnia i łazienka powinny mieć ciągłą cyrkulację powietrza czyli powinny posiadać wentylację mechaniczną działającą niezależnie od pory roku. Niestety, w porze letniej, w budynkach w których nie ma wentylacji mechanicznej, wentylacja pomieszczeń praktycznie nie istnieje. Oczywiście właściwa wentylacja mechaniczna powinna zostać zaprojektowana przez fachowca.

Odpowiednia wentylacja kuchni

Mimo, że kuchnia to pomieszczenie, w którym z reguły nie przebywamy zbyt często, jeżeli już w nim jesteśmy to silnie eksploatujemy znajdujące się w niej zapasy świeżego powietrza. Gotowanie, mycie naczyń, ogólny ruch są to dość intensywne aktywności, wykonywane w stosunkowo niedużej przestrzeni. Podczas gotowania mogą również wydzielać się dość intensywne zapachy, które wypełniają całą kuchnię i mogą osadzać się w meblach i ścianach. Niektórych zapachów ciężko jest się pozbyć i sprawić aby nasze pomieszczenie kuchenne odzyskało swój neutralny zapach. Aby zapobiegać takim sytuacjom, należy wyposażyć naszą kuchnię w odpowiedni system wentylacyjny. Istnieją co prawda okapy kuchenne, lecz mają one za zadanie jedynie filtrowanie znajdującego się w pomieszczeniu powietrza. W celu doprowadzenia świeżego powietrza do pomieszczenia należy w zewnętrznej ścianie kuchni zainstalować kratkę wentylacyjną lub przewietrzak. O ile okap może być przydatnym dodatkiem, o tyle posiadanie odpowiedniej wentylacji wywiewno- nawiewnej w kuchni jest niezbędne.

Jak wentylować łazienkę?

Łazienka jest to głównie miejsce, w którym dbamy o czystość naszego ciała. Warto również sprawić, aby samo pomieszczenie pozostało w dobrym stanie. Konieczna do osiągnięcia tego celu jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Nie we wszystkich łazienkach znajdują się okna, które można uchylić po to aby poprzez kratkę wentylacyjną następowała cyrkulacja powietrza wentylująca łazienkę. Oczywiście, o ile latem takie okno można uchylić to gorzej jest w porze zimowej, ponieważ otwarcie okna spowoduje wyziębienie naszej łazienki, co nie jest miłe, szczególnie podczas kąpieli. Poza tym często w łazience możemy zauważyć osiadającą parę wodną skraplającą się na ścianach i na lustrze. Z pozoru jest ona niegroźna, lecz powodować może powstawanie sprzyjającego środowiska dla rozwoju niebezpiecznych grzybów i pleśni.

Trzeba pamiętać, że nie tylko prysznic czy umywalka powodują powstawanie wilgoci. Również pralki i suszarki, które zazwyczaj znajdują się w łazienkach, mogą przyczynić się do nadmiernego jej zawilgotnienia. Pozostawione w takim środowisku ręczniki czy też ubrania nie mają szans odpowiednio wyschnąć.

Prawidłowa wentylacja łazienki jest tym bardziej ważna, gdyż często znajdują się w niej systemy grzewcze takie jak np. piecyk gazowy (tzw. junkers) do podgrzewania wody. Nieprawidłowe funkcjonowanie łazienkowej wentylacji może powodować powstanie czadu, który może być zagrożeniem dla naszego życia. Oczywiście istnieją odpowiednie modele wentylatorów dedykowanych do łazienki, wentylatory te posiadają odpowiednio regulowany wyłącznik czasowy, czujnik wilgotności, czujnik ruchu czy też czujnik światła. Wentylatory te spełnią swe zadanie, lecz trzeba pamiętać, że żadna wentylacja wywiewna, nawet ta mechaniczna, nie spełni swej roli jeżeli do pomieszczeń nie będzie dostępu świeżego powietrza z zewnątrz.

UWAGA! W przypadku gdy w łazience lub kuchni jest zainstalowany piecyk gazowy, nie wolno w mieszkaniu montować wyciągowego wentylatora mechanicznego.

Pomoc w wyborze i instalacji odpowiedniej wentylacji do łazienki i kuchni

Jeżeli zależy Ci na skutecznym i estetycznie wyglądającym systemie wentylacji, chętnie służymy naszą pomocą. Posiadamy szeroki asortyment wentylatorów domowych, które oprócz funkcjonalności cechują się elegancją, co może być kluczowe w celu dopasowania ich do istniejącego już wyglądu naszej łazienki. Nasze wentylatory domowe mogą być stosowane w różnego rodzaju pomieszczeniach niezależnie od metrażu. Najlepiej jednak sprawdzają się podczas wentylowania kuchni, łazienki i innych małych pomieszczeń. Nasi specjaliści oferują również profesjonalną pomoc przy montażu. Nasze usługi zarekomendować mogą setki zadowolonych klientów, którym pomogliśmy dobrać odpowiednią instalację wentylacyjną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl